OKUMA ETKİNLİĞİNDE BULUŞTULAR

Ayrıntılar

        Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa BÖYÜKATA' nın öncülük ettiği "Köyde Okuma Etkinliği", Ahmet Fakılı Ortaokulu'nda 02 Ekim 2020 Cuma günü gerçekleştirildi.
       Ahmetfakılı Ortaokulu Müdürlüğü’nün okulda eğitim çalışmalarını destekleyici etkinlikler kapsamında davetleri üzerine, Prof. Dr. Mustafa Böyükata "Ahmet Fakılı'dan da İbn-i Sina çıkabilir" ve "Ben de yaparım" başlıkları etrafında farklı öğrenci grupları ile çeşitli temaları ele alarak, mesleki bilgi ve birikimleri ışığında, deneyim ve fikirlerini öğrencilerle paylaştı.
        Prof. Dr. Mustafa Böyükata, 5’inci ve 6’ıncı sınıf öğrencileriyle bir araya geldiği ilk söyleşide, "Ahmetfakılı'dan da İbn-i Sina çıkabilir" başlığı etrafında çocuklarla sohbet etti. Okulun bahçesinde gerçekleşen buluşmada, bilime yön vermiş bilim insanlarının kısa biyografilerinin yer aldığı ve masal tadında hazırlanmış kitaplardan seçip birlikte okudular. Her öğrenci okuduğu kısımdan kısaca bahsetti. Bilime olan merak ve ilgileri açıkça görülen çocuklara, bilim insanı olmak için neler yapılması gerektiğinden bahseden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, İbn-i Sina’dan örnekler vererek; O’nun günümüzden bin yılı aşkın süre önce Özbekistan’ın Buhara kentinde doğduğu, bilim yolunda yeni şeyler öğrenmek için farklı coğrafyalara gittiği ve farklı dilleri öğrendiği, on sekiz yaşına geldiğinde ihtiyacı olan pek çok kitabı okumuş olduğundan bahsetti.
        İkinci buluşmayı 7’inci ve 8’inci sınıflarda okuyan öğrencilerle yapan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, "Ben de yaparım" başlığı etrafında çocuklarla “bilim okur yazarlığı” yolunda adım atar nitelikte bir söyleşi gerçekleştirdi. Açık havada gerçekleştirilen söyleşide, çocukların dergide ilgilerini ya da dikkatlerini çeken kısımlardan bahsetmeleri istendi.
        Programa iştirak eden ve okulu ziyaret eden Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kaya ve Şube Müdürü Aydın Bora etkinliğin önemine değinerek, faydalı bir program olduğunu ifade etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kaya, bu tür güzel çalışmalara her zaman değer verdiklerine vurgu yaptı ve katkı sağlayanlara teşekkür etti
        Etkinliğin düzenlenmesine vesile olan Ahmet Fakılı Ortaokulu Müdürü Murat GÜNGÖR ve Müdür Yardımcısı Hakan ÖZBAY, pandemi döneminde herkesin evlerine kapanmak zorunda kaldığı günlerde, çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak adına, gerçekleştirilen söyleşiler belki sihirli bir dokunuş olduğunu ifade ettiler.

 

   

HAVA DURUMU  

   

Facebook'ta Paylaş  

primi sui motori con e-max.it
   

ZİYARETÇİ SAYISI  

   

HAZIRLAYAN  

Bayram EROL
Özgeçmişim
   

İLETİŞİM ADRESİ  

   
Bu sitenin tasarımı Ahmet EROL tarafından yapılmıştır ve Sitemiz 18.12.2007 tarihinde yayına başlamıştır.