AMACIMIZ

Ayrıntılar

Sitemiz; Her türlü beklentiden ve kaygıdan uzak bir anlayışla AHMETFAKILI ‘yı daha iyi tanımak, tanıtmak ve kültürümüzü genç kuşaklara aktarmak amacıyla hazırlanmıştır.

Ahmetfakılı ile ilgili her türlü bilgi, belge ve dökümana rahatça ulaşılmasını sağlamak; ulaşılan bilgi belge ve dökümandan istifade edilmesine katkıda bulunmak ve bir veri kaynağı oluşturmak istedik.

Bu amaçla günlerce çalışıp araştırma yaptık. Gece geç saatlara kadar uğraşıp kaynaklara ulaşmaya çalıştık.Onlarca kişiyle görüşme yapıp bir çok kitap ve ansiklopediden faydalandık.

Ahmetfakıl’ya nasıl gidileceğini anlatmak istedik. Ahmetfakılı’nın Sorgun’a ne kadar mesafede olduğunu ve nasıl gidileceğini harita üzerinde gösterdik ve anlattık.

Ahmetfakılı’nın tarihi hakkında bilgi vermek istedik.Nasıl kurulduğunu, adının nerden geldiğini, ilk yerleşenlerin kimler olduğunu, görev yapan muhtarların adlarını, 1784-1845 yıllarında Ahmetfakılı’da hangi hanelerin bulunduğunu, bu hanelerin ne kadar hayvan besleyip hangi ürünleri yetiştirdiğini, ne kadar vergi verdiklerini araştırdık.

Resmi kurumlarımızı tanıtmak istedik.Belediyemiz, okulumuz, sağlık ocağımız, camimiz, kuran kursumuz hakkında bilgi sunduk.

Gelenek ve göreneklerimizi tanıtarak gelecek kuşaklara aktarmak istedik. Nişanlarımız, düğünlerimiz, bayramlarımız, cenaze törenlerimiz ve asker uğurlamamızın nasıl yapıldığını aktardık.

Hangi yemekleri yediğimiz, hangi oyunları oynadığımızı aktarmak istedik. Oda kültürümüz, el emeği göz nuru olan işlerimiz, daha önce kullanılan ama şimdi terk edilmeye yüz tutmuş eşyalarımız hakkında bilgi vermek istedik.

Sözlü kültürümüzü tanıtmak ve yaşatmak istedik. Yöresel konuşmalarımız, atasözlerimiz, deyimlerimiz, manilerimiz, inanışlarımız, dua ve beddualarımızın bilinmesini istedik.

Manevi önderlerimiz olan alimlerimizi tanıtmak ve örnek alınmasını istedik. Müftü Hasan Efendi, Eşgi Hoca, İbrahim Hoca’yı tanıtmaya çalıştık.

Ahmetfakılıda doğmuş ve büyümüş, veya Ahmetfakılı nüfusuna kayıtlı, okumuş ve bir çok alanda görev almış ve başarılı olmuş hemşerilerimizi tanıtmak istedik.

I.Dünya Harbi, Kurtuluş Savaşı, Kore Harbi, 1974 Kıbrıs Çıkarması ve günümüzde yapılan terörle mücadelede görev almış, şehit ve gazilerimiz unutulmasın istedik.

Uzakta ki hemşehrilerimizle Ahmetfakılı arasında bir köprü kurmak istedik. Videolar, fotoğraflar, mesajlar ile eski günleri hatırlayıp geleceği birlikte planlamak istedik.Gelen mesajlarda da bu köprü görevinin ne kadar iyi işlediğini gördük.

Çalışmalarımıza destek, hatalarımıza hoşgörü bekliyoruz.

Bayram EROL

   

HAVA DURUMU  

   

Facebook'ta Paylaş  

primi sui motori con e-max.it
   

ZİYARETÇİ SAYISI  

   

HAZIRLAYAN  

Bayram EROL
Özgeçmişim
   

İLETİŞİM ADRESİ  

   
Bu sitenin tasarımı Ahmet EROL tarafından yapılmıştır ve Sitemiz 18.12.2007 tarihinde yayına başlamıştır.