O MEMLEKETE, MEMLEKET O NA HASRET GİTTİ

Ayrıntılar

     Almanya’yla Türkiye arasında 30 Ekim 1961 yılında ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türk Firmaları İşçilerinin İstihdamına İlişkin Anlaşma'' imzalanmıştı. Bu anlaşmaya dayanarak Haydarpaşa Tren İstasyonu’ndan 450 kişilik ilk kafile Almanya’nın Düsseldorf kentine hareket etmiş ve Alman Çalışma Bakanı tarafından davul zurna eşliğinde çiçeklerle karşılanmıştı. Almanya Türkiye‘den aynı şekilde işçi talep etmiş ve milyonlarca insanımız aynı şekilde Almanya’ya işçi olarak gitmişti.

      Veysel  Acun’da Almanya'ya işçi olarak giden ilk kuşaktandı. Almanya’da işçi olarak istihdam edilmiş ve Almanya’ya belirli süre için gelmişti. Ailesi, akrabaları, dostları memleketteydi. İyi para kazanıp memlekete geri dönecekti.
     Ama olmadı, olamadı.Geçici olarak gittiği Almanya’dan ilk yıllarda her yıl izne gelirdi. Eş, dost, akrabaları ziyaret ederdi. Uzun yıllar böyle devam etti. En son 20 yıl önce gelmişti. Vatan toprağına basalı, vatan havasını teneffüs edeli, suyunu içeli, sevdiklerini göreli tam 20 yıl olmuştu. Geçici olarak gittiği Almanya’dan kalıcı olarak cansız bedeni gelecekti.
     Veysel Acun 17 Temmuz 2017 Pazartesi günü Almanya'da vefat etti. Cenazesi Türkiye'ye getirilerek 19 Temmuz 2017 Çarşamba günü öğle namazı sonrası Sorgun’da defnedildi. Veysel amcaya Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm yakınlarına, değerli kardeşim Bekir'e başsağlığı dilerim.

 

 

   

HAVA DURUMU  

   

Facebook'ta Paylaş  

primi sui motori con e-max.it
   

ZİYARETÇİ SAYISI  

   

HAZIRLAYAN  

Bayram EROL
Özgeçmişim
   

İLETİŞİM ADRESİ  

   
Bu sitenin tasarımı Ahmet EROL tarafından yapılmıştır ve Sitemiz 18.12.2007 tarihinde yayına başlamıştır.