HASAN ÇOŞGUN

Ayrıntılar

HASAN ÇOŞKUN


(1887-1965)

Hasan Coşkun, 1887 yılında  Ahmetfakılı Köyü’nde doğdu. Eğitimini Ahmetfakılı’da ve Kayseri’de medrese eğitimi alarak tamamladı.Birinci Dünya Savaşı’na din görevlisi olarak katılmış, 1918 yılında Teğmenliğe yükselmiştir. Kurtuluş Savaşı’nın başlaması üzerine Üsteğmen rütbesi ile sarıklı mücahitler ordusuna katılmıştır. Silahı, yazıları ve şiirleriyle mücadele etmiştir. Bilhassa bu dönemde DEMLİ MOLLA, DELİ MOLLA  takma adlarıyla halkı ve askeri uyaran, milli, dini heyecanı uyandıran ve maneviyatı takviye eden meşhur vaiz ve hitabelerinin bir çoğu binlerce nüsha bastırılarak halka ve orduya dağıtılmıştır.

Savaşın kazanılmasından sonra Hasan Coşkun, Darulhülafe Farisi öğretmenliğinde, daha sonra Darulhülafe Farisi müderrisliğinde(öğretim üyesi) bulunmuştur.

1924 yılına kadar devam eden öğretmenlik yıllarında, Arap ve Fars dil ve ilmi üzerinde talebeler yetiştirmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra Sorgun’da vaizlik ve müftülük yapmıştır. 1930 yılında Kars Müftülüğüne, 1934 yılında Polatlı Müftülüğüne, 1946 yılında da Eskişehir Müftülüğüne atanmıştır.

Hasan Coşkun, halkın içinden gelmiş, kendini yetiştirmiş, ileri görüşlü bir din adamı idi. Eskişehir’de emekli olduktan sonra geri kalan ömrünü okumak ve öğrenci yetiştirmekle geçirmiştir. Öğrencileri arasında bir çok hoca, vaiz ve hafızların yanında doktor, asker, hukukçu gibi diğer meslek mensupları da vardır.

Şair yönü de olan Hasan Coşkun’un şiirleri basılmamıştır. Değişik kaynaklarda dağınık olarak rastlanmaktadır.Arapça ve Farsça çevirileri vardır.

Karsa askere giden bir yakınının babasına şöyle der;

Mektubunu karsa yaz,

Bana sevgin varsa yaz,

Dereler Coşkun, çağlar,

Hava yağmur Kars’a yaz.

20 Ocak 1965’ te Eskişehir’de ölmüştür. Mezarı Eskişehir’dedir. Mezarında şu dörtlük yazmaktadır;

Yaşım yetmişsekiz oldu, ne Hasan kaldı ne Coşkun.

Hayatın doldu miadı, bütün aza hemen yorgun,

Sarılmış babı buhrana “GELİNİZ” emrini bekler,

Bütün ahbab yarane, saadetler , selametler.

   

HAVA DURUMU  

   

Facebook'ta Paylaş  

primi sui motori con e-max.it
   

ZİYARETÇİ SAYISI  

   

HAZIRLAYAN  

Bayram EROL
Özgeçmişim
   

İLETİŞİM ADRESİ  

   
Bu sitenin tasarımı Ahmet EROL tarafından yapılmıştır ve Sitemiz 18.12.2007 tarihinde yayına başlamıştır.