OZANIMIZ

Ayrıntılar
YAHYA ERBEKYahya Erbek 1958'de doğdu. Fakir bir ailenin yedi çocuğundan üçüncüsüdür. Babası Hasan, annesi Hatice’dir.    Küçük yaşta göz hastalığına yakalandı.Tedavi edilebir basit bir rahatsızlıktı. O dönemde doktor da yoktu, önemi de bilinmiyordu. Olsa da götürülmezdi zaten. Halk arasında bilinen ama tıbben kullanılması doğru olmayan ilaçlar yapıldı, kullanıldı. Yahya Erbek bu yanlışlığın kurbanı oldu ve 3 yaşında iken gözlerini kaybetti.

Okula gitmek istedi ama gidemedi. Okur yazar da olamadı. Bir gün, küçük kardeşi Osman'la okula gitti. Öğretmen, Yahya'nın okuyamayacağını  belirterek geri gönderdi.Aynı öğretmen bağlama çalmayı biliyordu. Yahya Erbek bunu duymuştu. Görme özürlü olmak bağlama çalmaya engel değildi. Kendisine alınan bağlama ile bol bol çalıştı. On beş yaşına geldiğinde artık iyi bir bağlama ustası olmuştu.

Düğünlerde bağlama çalarak geçimini sağladı. Bu arada kendi yazdığı şiirleri de hem okuyor, hem çalıyordu.1993 yılında Sorgun’a göç etti. Aynı yıl talihsiz bir trafik kazası geçirdi. Bir müddet tedavi gördü. Bağlamayı hiç bırakmadı. Orkestra  kurdu. Artık düğünleri  orkestra ile çalıyor.

   

HAVA DURUMU  

   

Facebook'ta Paylaş  

primi sui motori con e-max.it
   

ZİYARETÇİ SAYISI  

   

HAZIRLAYAN  

Bayram EROL
Özgeçmişim
   

İLETİŞİM ADRESİ  

   
Bu sitenin tasarımı Ahmet EROL tarafından yapılmıştır ve Sitemiz 18.12.2007 tarihinde yayına başlamıştır.