SÜLALELERİMİZ

Ayrıntılar

Ahmetfakılı’da bir çok sülale vardır. Her sülaleden yeni kollar ayrılmıştır. Her sülalenin ayrı bir hikayesi vardır. İsmini nereden almış, sülalenin ilk büyükleri kimlerdir, nereden gelmişler? Bu soruların cevaplarının bulunması zor değildir.
Sizlerden, özellikle genç kardeşlerimizden, sülalelerinizin büyüklerinizden mensubu bulunduğunuz sülaleniz hakkında bilgi edinmeniz ve mail adresiyle bana göndermenizi rica ediyorum.

SÜLALELERİMİZ

SÜLALE ADI

SÖYLENİŞİ

Arifgil

 

Arapgil

 

Çanakçıgil

Çanakçııl

Duvacıgil

Duvacııl

Dalgagil

 

Dudugil

Duduul

Eligigil

Eligiil

Ekşigil

Eşgiil

Esegil

Esaal

Emikgil

 

Güzelgil

Gozelgil

Hameşgil

 

Hacıgil

Hacııl

Hatıkgil

 

Habipgil

Hebipgil

Hürügil

Hürüül

Hürünün Kızıgil

Hürünün kızııl

İbogil

 

İmamgil

 

Kabasülükgil

 

Karacagil

Karacaal

Karahacıgil

Karacııl

Karahasangil

Karasangil

Karamıstıkgil

 

Kınacıgil

Kınacııl

Kocakagil

Gocakal

Kelaligil

Kelaliil

Mısıratlar

 

Minegil

Minaal

Memikkaal

 

Memikler

 

Omuşgil

 

Pekmezler

 

Sarımemikler

 

Solakgil

 

Şabetgil

 

Tatargil

 

Torungil

 

Tuntugil

Tuntuul

Ümmetgil

 

Yeniosmangil

 

ELİGİİL

Eligiil sülalesinin kökü, Ahmetfakılı'nın ilk yerleşenlerinden Kurt Ahmet'e dayanır.Kurt Ahmet'in Halil isminde bir oğlu vardır.Bu Halil'e, Ahmet'in yavrusu anlamında"Yavru Halil" denilmektedir.Halil savaşta şehit düşer. Bu arada Halil'in bir oğlu olur. Oğluna da Halil ismini verirler. Babasına Yavru Halil, kendisine de "Yavrunun Halil" derler. Halil oglu Halil de Canakkale savaslarina katilir, 7 sene mektubu gelir. Daha sonra şehid oldugu haberi gelir.       Halil oglu Halil in Canakkalede sehid oldugu Milli Savunma Bakanliginca Hazirlanan Sehidler Ansiklopedisinde Yozgat Sehidleri listesinde Akdagmadeni Akcakisladan Halil oglu Halil olarak kayitlidir. Ölüm yeri sonradan tedaviye gittigi Eskisehir / Ilica olarak kayitlidir.Ahmetfakilinin önceden Akcakisla olarak kütükte Akdagmadenine bagli bulundugu bilinmektedir.
Yavrunun Halil'in karısının adı Melektir.Lakabına Eligi denilmektedir.Bir kızları, birde oğulları olur. Oğlu Eliginin Hacıdır.Eliginin Hacının Halil, Nazmi, İsmail ve Murat isminde dört oğlu; Sündüs ve Keziban isminde iki kızı vardır.


HAMEŞGİL

Duvacının üç oğlundan biri olan Ahmet’e Hameş denilmektedir. Hamaşgil sülalesi adını bu kişiden alır.Hameşin karısı Güley 1877-1878 Rus harbi(93 Harbi de denir) göçmenidir.Annesi Tokez kadın Kars’ın   Yeniköy Köyü'nden Oğlu Durak,kızları Güley ve Mine ile birlikte gelmiştir.(Sarıkamış ve Digor ilçelerinin Yeniköy adında köyleri vardır.Hangisinin olduğunu bilmiyoruz).Kocası savaşta öldüğü için köylerinden akrabası olan Demirci Durak ile gelmiştir.Demirci Durak Çiğdemli'ye yerleşirken Tokez kadın Ahmetfakılı'ya yerleşmiştir.Tokez kadın kızı Güley'i Hameşle, Diğer kızı Mine'yi de Minalin Hüseyin'le evlendirmiştir.Oğlu Durak Ankara'ya yerleşmiş, Devlet Demir Yollarından emekli olmuştur.Karslının Durak'ın oğlu Mehmet ve torunu Çetin'de DDY'de çalışmıştır.

Hameş ile Güley’in evliliğinden  üç oğlan üç kızı dünyaya gelmiştir.
Oğlanlar  Hameşgilin Yusuf, Mehmet ve Osman’dır.
Kızlar ise ;
Elmas(Minalin Mustafa’nın annesi),
Keziban(Arifgilin Arif’in karısı)

   

HAVA DURUMU  

   

Facebook'ta Paylaş  

primi sui motori con e-max.it
   

ZİYARETÇİ SAYISI  

   

HAZIRLAYAN  

Bayram EROL
Özgeçmişim
   

İLETİŞİM ADRESİ  

   
Bu sitenin tasarımı Ahmet EROL tarafından yapılmıştır ve Sitemiz 18.12.2007 tarihinde yayına başlamıştır.